Jak dobrze dobrać żarówki LED?

Dlaczego warto zastanowić się i wybrać oświetlenie LED?

*Zyskujesz oszczędność energii elektrycznej sięgającą 95%

* Żarówki LED są odporne na przepięcia nawet do 40%

* Żarówki LED nie nagrzewają się jak żarnikowe

* Czas pracy żarówek diodowych dochodzi 50tys. godzin ciągłego palenia.

* Oświetlenie diodowe współgra ze zwykłymi instalacjami domowymi

* Są odporne na uszkodzenia mechaniczne (wibracje, wstrząsy)

* Diody nie emitują szkodliwego promieniowania (UV) jak i podczerwonego (IR)

Żarówki LED charakteryzują się małym poborem energii,który jest około 10-krotnie mniejszy od zwykłej żarówki i mniej więcej 5 razy mniej od żarówek ”tzw.” energooszczędnych,(które w trakcie jej rozgrzewania się pobierają półtora razy więcej energii elektrycznej od zwykłej żarówki żarnikowej). Żywotność naszych żarówek jest nawet 50 razy dłuższa.

Wymiana zwykłej żarówki na żarówkę diodową jest bardzo łatwa.Odkręcasz tradycyjną,wkręcasz żarówkę diodową i możesz cieszyć się pięknie rozświetlonym pomieszczeniem, i co najważniejsze,przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

Podstawową zaletą żarówki diodowej jest kolosalna oszczędność na twoim rachunku za prąd.Zużycie prądu LED żarówek jest około 10-krotnie niższy od żarnikowych.Zrozumieć to łatwo i nie trzeba się wcale zastanawiać.Płacimy za pobrane kilowaty.To jak za paliwo w samochodzie. Im większa pojemność silnika tym większe zużycie.

Zwykła żarówka 40W przez 10 godzin świecenia pobierze 400watt(!)Przykładowa żarówka diodowa o mocy 4Watt przez taki sam okres zużyje tylko 40Watt dając identyczny efekt co tamta.

Co powinniśmy wiedzieć o diodach LED?

Dioda LED – Inaczej Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca(ang. light-emitting diode)– dioda jest zaliczana do półprzewodnikowych urządzeń optoelektronicznych,który w czasie przepływu przez niego energii emituje światło widzialne o danej długości fali.

Rodzaje diod LED:

W żarówkach LED stosowane bywają przeróżne rodzaje diod świecących:

DIODY DIP LED – Diody o bardzo dużej sprawności oraz niskim zużyciu energii.Maksymalnie osiągany strumień świetlny to 5 do 6 lumenów na diodę.Niezbyt długi czas pracy 20-30 tysięcy godzin.Charakteryzują się w miarę słabymi parametrami świetlnymi.

DIODY SMD – Charakteryzują się w miarę dużym strumieniem świetlnym od kilku do kilkunastu lumenów pojedynczą diodę.Zużywają niewiele energii.Małe gabaryty diody.Uśredniony czas pracy takiej diody to szacunkowo 50 tys. godz.

Najbardziej popularne typy spośród diod SMD to:

*3528 – chip składa się z jednej diody świecącej, wymiar: 35x28mm, moc 0,08W

*5050 – składa się z trzech żetonów świecących, wymiary: 50x50mm, moc 0,24W

(diody 5050 palą się do trzech razy mocniej od diod 3528.Dzięki temu standardowa żarówka 3 x LED SMD 5050 jest w stanie dorównać żarówce 9 LED na diodach SMD 3528.Wyróżnia się ona jednocześnie wyższą trwałością i dłuższą, bezawaryjną pracą.)

DIODY High Power LED -Diody o bardzo dużej efektywności.Małe zużycie prądu. Wysoka jakość światła(60-100 lumenów na 1 W) i bardzo długa żywotność sięgająca nawet 80-100 tysięcy godzin.

Zanim dokonamy zakupu żarówki LED i odwiedzimy oferujący między innymi samochodowe LED, musimy zwrócić uwagę na parę parametrów,które je charakteryzują.

Moc znamionowa – mówi nam przy jakiej wartości mocy nasza żarówka będzie działała bez zastrzeżeń.

Strumień świetlny – Wielkość tę mierzy się na podstawie stopnia oddziaływania światła na oko standardowego obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość ludzkiego oka, co jednak nie oznacza, że światło o dwukrotnie większym strumieniu zostanie odbierane przez człowieka jako dwukrotnie jaśniejsze.Upraszczając „strumień świetlny” pokazuje nam ile dana żarówka „daje” światła. Jednostką wyrażającą “strumień świetlny” jest lumen [lm].

Natężenie oświetlenia – zagęszczenie strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię.Natężenie to jest jedyną wartością światła, która wyraża jasność oświetlanej powierzchni.Jednostką natężenia oświetlenia w układzie SI jest lux (lx), czyli 1 lumen na 1 metr kwadratowy.Podsumowując – wielkość ta nie określa samego źródła światła tylko jasność oświetlenia powierzchni.

Barwa światła – Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem przy wybieraniu oświetlenia jest barwa światła.(Podawana jest w Kelwinach [K] )

1)Biała ciepła < 3300K

Zapewne każdy z was odczuł wpływ oświetlenia na samopoczucie. Ciepłe światło wywołuje pogodny nastrój,rozluźnia.Zatem do domu zalecamy wybranie żarówek o barwie ciepłej 2800K – 3300K.(Jest to barwa porównywalna światłu, jakie emitują żarówki żarnikowe, tzn. zwykłe żarówki lub halogenowe , jakie zazwyczaj używamy do oświetlenia wnętrz.

2)Biała (neutralna) 3300 – 5300 K

Neutralna- Używana do oświetlenia ogólnego np. korytarzy, przedsionków, itp.Tam, gdzie nie wykonuje się pracy wymagającej intensywnego wytężenia wzroku i nie są to miejsca do odpoczynku.

3)Biała zimna > 5300K

Wskazane do pomieszczeń biurowych oraz handlowych.Barwy te idealnie nadają się do nauki,czytania czy pracy biurowej.Chłodne światło dzienne zwiększa wydajność pracy, zwiększa zdolność koncentracji oraz uczenia się.Barwy te również świetnie nadają się do oświetlenia banerów, szyldów świetlnych bądź też witryn sklepowych.

Istotne!Jeśli zamierzasz zakup i zamontowanie dużej ilości żarówek do jednego pomieszczenia,wskazane jest żeby zakupić je za jednym razem.Spowodowane jest to tym,że następne serie produkcyjne (nawet identycznego modelu) żarówek LED mogą nieznacznie różnić się odcieniem.Nie jest to regułą, gdyż różnice mogą w ogóle nie być dostrzegalne dla naszego oka.Jednak w niektórych sytuacjach może to popsuć efekt wizualny.

Kąt świecenia – Są to dane o kącie światła padającego z żarówki . Jeśli użyjemy światło punktowe to będzie ono posiadało mały kąt świecenia (60,120 stopni),natomiast żarówka z diodami dookoła – 360 stopni.

Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED?

Zalecanym i najprostszym sposobem na wyliczenie jaką żarówką zastąpimy zwykłą żarówkę jest podzielenie obecnie używanej mocy przez 10. To jeżeli chodzi o tradycyjną żarówkę.W wypadku halogenu dzielimy moc przez siedem.

Np.:Jeśli do tej pory stosowaliśmy żarówki o mocy 40watt to najlepszym jej zamiennikiem diodowym,stanie się żarówka o mocy 4W. Nie jest to oczywiście zasadą.Ważnym tutaj czynnikiem jest typ diod LED ,które zostały w niej zastosowane.

Przez jaki czas będzie nam się zwracać inwestycja zastąpienia tradycyjnego oświetlenia w LED?

Poniżej przedstawiamy prostą kalkulację:

Przyjmując,że w naszym gospodarstwie domowym mamy w sumie 10 żarówek o mocy 40watt oraz 4 żarówki z mocą 60watt. Zakładamy,że średnio każdą z żarówek używa się 5 godz. dziennie.Przyjmujemy średnią cenę za 1Kilowat = 0,55PLN.Zatem zużycie energii wyniesie:

TRADYCYJNA ŻARÓWKA:

przez 1 godzinę - 10 x 40w + 4 x 60w = 640 W (0,64kwh)

przez 5 godzin - 5 x 0,64kwh = 3,2kwh (dziennie)

przez rok: 3,2kwh x 365dni = 1168 kwh

Zużycie przez rok: 1168kwh x 0,55PLN = 642,40 PLN

Żywotność zwykłej żarówki wynosi: 900h = 37 dni (900h / 5h = 180 dni)

ŻARÓWKA LED:

(przy założeniu,że wszystkie tradycyjne żarówki zastąpimy na żarówki diodowe o mocy 5watt)

LED przez 1 godzinę - 10 x 5watt + 4 x 5watt = 70 watt (0,07kwh)

LED przez 5 godzin - 5 x 0,07kwh = 0,35kwh (dziennie)

LED przez rok: 0,35kwh x 365dni w roku = 127,75 kwh

Zużycie roczne: 127,75 kwh x 0,55PLN = 70,26 zł.

Czas pracy żarówki LED wynosi: 50000h = około 60 lat (50000/5h = 10000dni)

Typy gwintów i mocowań żarówek LED

Najpopularniejszym typem gwintów żarówek są obecnie żarówki GU10,E14,E27 oraz MR16 pracujące na napięciu 230volt AC oraz MR16 pracujące przy napięciu 12V (AC/DC)

Źródło/Czytaj więcej na:http://lumen.sklepna5.pl
Dodano 2012-10-22